بافت فرسوده -بافت تاریخی

باسمه تعالی

 ضمن عرض تسلیت شهادت جوادالائمه (ع) به محضر همه ارزش مداران عالم در پاسخ به سئوال دوست عزیز جناب آقای بی باک نکات زیر را طرح می کنم؟

1- در کشور ما نیز این توانایی وجود دارد که ساختمان های تاریخی و با ارزش معماری و فرهنگی  با تکنیک های پیشرفته مقاوم سازی شده  و متناسب با زندگی امروزین شهری به فعالیت خود ادامه دهند. در قالب طرح "کالبد قدیم -زندگی جدید" تاکنون ده ها و بلکه صدها بنای باارزش مرمت و مقاوم سازی شده اند.

2- متأسفانه در مورد حفاظت از میراث های تاریخی و ابنیه باارزش در کشور ما دو نگاه افراطی و تفریطی وجود دارد.برخی اعتقاد به نگهداری صرف و لو بدون هیچ زندگی شهری امروزی دارند.وبرخی دیگر معتقدند نگهداری خشت و گل بی حاصل است. به نظر می رسد باید نظر سومی را هم در نظر داشت که هم می توان ارزش ها را حفاظت نمود و هم می توان به نیازهای زندگی امروزین پاسخ داد .

در این باره در پست بعدی باز هم خواهیم گفت.

/ 1 نظر / 11 بازدید
مردان بهشتی

من هم شهادت امام جواد (ع) را تسلیت عرض می کنم متاسفانه در کشور ما روش سعی و خطا جزو روشهای متداول و بعضا پیشنهادی ! از طرف مسئولان مطرح می شود. در بافت فرسوده نیز استفاده از تجربیات دیگر کشورها که در این زمنیه کارکردند می تواند موثرواقع شود.