مسکن مهر و اصلاح الگوی مصرف زمین شهری

باسمه تعالی

 

چکیده مقاله بررسی نقش طرح مسکن مهر در اصلاح الگوی مصرف زمین شهری و ارتقا کیفیت زندگی شهری

یکی از مهمترین راه کارهای تحقق اهداف سند چشم انداز،ارتقای بهره وری کلیه عوامل تولید،کاهش مصرف و به عبارت بهتر اصلاح الگوی مصرف در همه زمینه هاست. در حوزه مسکن و شهرسازی ، آنچه که بیشتر از همه مورد مصرف قرار می گیرد ، کالایی بسیار باارزش بنام" زمین شهری" است . شهر برای ادامه حیات و توسعه خود ، نیاز به زمین شهری دارد .اسراف در مصرف زمین شهری خود زمینه ساز اسراف در سایر اقلام مصرفی نظیر آب ،برق ،گاز و سوخت وسائط نقلیه خواهد شد.بررسی آماری نشان می دهد که ما در استفاده از زمین شهری ، مسیر اسراف و تبذیر را در پیش گرفته ایم . توجه به استانداردهای شهرسازی و شاخص تراکم ناخالص نفر در هکتار شهرهای شاخص دنیا به خوبی ، نشان می دهد که با هوشمندی و توجه لازم می توان بهره وری زمین شهری کشور را ارتقاء بخشید . 

با توجه به این مقدمه و با توجه به بزرگی طرح مسکن مهر ضرورت دارد به دنبال پاسخ به این پرسش باشیم که آیا در طرح مسکن مهر موضوع بهره وری زمین شهری و اصلاح الگوی مصرف زمین شهری  و ارتقای سطح کیفیت زندگی شهری مورد توجه واقع شده است یا خیر؟

برای پاسخ به این پرسش شاخص تراکم خالص و ناخالص واحدهای مسکونی در هکتار و درصد کاربری های مسکونی و غیر مسکونی پروژه های مختلف طرح مسکن مهر در استان ها و شهرهای کشور، به عنوان معیار قضاوت ما قرار گرفته است.

این مقاله در بررسی خود نشان داد طرح مسکن مهر نه تنها بهره وری زمین شهری را به اندازه بسیار قابل توجهی بهبود می بخشد بلکه باعث ارتقای کیفیت زندگی شهری مطابق استانداردهای شهرسازی خواهدشد.حال اگر با تهمیداتی بتوان این طرح را بصورت کامل به درون شهر هدایت نمود و از ظرفیت های موجود در درون شهرها به ویژه بافت های فرسوده شهری استفاده نمود به نحو بارزتری متوسط شاخص بهره وری زمین شهری را ارتقا خواهد بخشید.

کلید واژه:مسکن مهر،بهره وری زمین شهری، الگوی مصرف زمین شهری،استاندارد های شهرسازی

/ 2 نظر / 50 بازدید
پردیس آریان پور

سلام من آریان پور هستم من مقاله ی شما را در مورد مسکن مهر و اصلاح الگوی زمین شهری خوندم موضوع و مطالب جدید هستند اگر برای شما امکان دارد مقاله را ایمیل کنید براتون آرزوی موفقیت می کنم.از همکاریتون ممنونم.